GENÇLİK KAMPLARI BAŞVURULARI BAŞLADI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen Gençlik Kampları Yaz Dönemi başlıyor.

3 MAYIS 2017

Gençlik ve Spor Bakanlığı, her yıl olduğu gibi 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde de gençlere yönelik olarak Gençlik Kampları düzenliyor. Kendi inancı ve deneyimleri doğrultusunda topluma değer katacak bir gençlik için, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Türkiye genelinde düzenlenen kamp etkinliklerinde gençler; çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile unutamayacakları bir kamp dönemi yaşayacak.

Kırşehir, Bolu, Kastamonu, Trabzon, Antalya, Manisa, Çanakkale, İzmir, Aydın, Mersin, Samsun, Hatay ve Osmaniye' de gerçekleştirilecek mavi ve yeşil kamplarda birbirinden farklı etkinlikler ve kültürel faaliyetler yer alacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen birbirinden farklı etkinliklerin ve kültürel faaliyetlerin yer aldığı 'Yaz Gençlik Kampı' başvuruları 1 Mayıs' ta başladı.

13 dönemde gerçekleştirilecek olan Yaz Gençlik Kamplarına başvurusu kabul edilen gençler; yeşil (doğa) kampları kapsamında Bolu Aladağ, Kastamonu Yolkonak, Trabzon Düzköy, Osmaniye Aslantaş, Antalya Duacı, Kırşehir Kaman, Manisa Kırkağaç, Çanakkale Ecdada Saygı (çadır) kamplarında bir araya gelecek. Mavi (deniz) kampları ise İzmir Çeşme, Aydın Kuşadası, Mersin Silifke DSİ, Mersin Silifke 23 Nisan, Mersin Silifke Ekonomi, Mersin Silifke İçişleri, Samsun 19 Mayıs, Hatay İskenderun Uluçınar' da düzenlenecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen gençlik kampları için başvurular 1 Mayıs'ta başladı. Gençler; çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle unutamayacakları bir dönem yaşayacakları kamplara katılabilmek için 10 Temmuz’a kadar başvurabilirsiniz. Başvuru ve değerlendirme detayları şu şekildedir: 

- Kamplarımız ücretsiz olup katılacakların ulaşım dâhil bütün ihtiyaçları Bakanlığımız tarafından karşılanacaktır. Ayrıca, katılımcı gençlerin tamamına, yolculukları ve kamplarda geçirdikleri günler için seyahat ve sağlık sigortası yapılarak teminatlar çerçevesinde sağlık hizmeti de verilecektir. 

- Kamplarımızda kız ve erkek dönemleri ayrı ayrı yapılacaktır. Bir kamp dönemi 7 gündür. 

- Kamplara başvurular 1 Mayıs-10 Temmuz arasında on-line olarak yapılacaktır Başvurmak için tıklayınız.

- Online başvuru yapma imkânı bulunmayan gençlerin gençlik merkezlerine gitmesi halinde bu kişilerin başvuruları da görevlilerce aynı sistem üzerinden yapılacaktır. 

- Gençler, yaş şartının uygun olması koşulu ile Mavi(Deniz) ve Yeşil(Doğa) kamplarına sadece birer kez katılabilecektir. 

Kamp başvurularının değerlendirilmesinde;

a)        Aile aylık net geliri 1.404 TL’nin altında olanlara,

b)        2017 eğitim-öğretim döneminde takdir belgesi alanlara,

c)        Gençlik merkezi üyelerine,

d)        Kamplarımıza katılmak amacıyla iki yıl başvurduğu halde kampa gitmeye hak kazanamayanlara,

e)        Yaşadığı şehrin köy ve kırsalında ikamet edenlere, kamp atamalarında öncelik tanınacaktır.

Bu kapsamda, kampa katılım hakkı kazanan gençlerin belgelerini kesin kayıt esnasında gençlik merkezlerine ibraz etmesi zorunludur. Bu belgeler gençlik merkezlerinde muhafaza edilecektir. Belge ibraz etmeyenlerin başvuruları iptal edilecek, yerine yedek listeden kampçı ataması yapılacaktır.

2016 yılı içerisinde olağanüstü hal nedeniyle iptal edilen kamp dönemlerine katılım hakkı kazandığı halde gidemeyenlerin,

Şehit ve gazi yakını (kardeş veya çocuk) olan gençlerin başvurması halinde kampa atamaları doğrudan gerçekleştirilecektir.

Bu iki neden dâhilinde kampa doğrudan katılım hakkı kazanan gençlerin belgelerini kesin kayıt esnasında gençlik merkezlerine ibraz etmesi zorunludur. Bu belgeler gençlik merkezlerinde muhafaza edilecektir. Belge ibraz etmeyenlerin başvuruları geçersiz sayılarak yerlerine yedek listeden kampçı ataması yapılacaktır.

- Gençlik kamplarına katılacakların kamplara atamaları, Kamp Otomasyon Sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir. 

- Gençlik kamplarına katılmaya hak kazananların listesi başvuruların bitiş tarihinden sonra yayınlanacaktır. Listede isimleri bulunanların, kesin kayıt yaptırmak için başvuru belgesini gitmeye hak kazandığı kamp döneminin başlama tarihinden en geç 7 gün öncesine kadar gençlik merkezlerine giderek onaylatması gerekmektedir. 

- Başvuru formunun gençlik merkezine teslim edildiği tarihte gün olarak 18 yaşını doldurmamış kampçıların başvuru formunda velisinin imzasının bulunması zorunludur.

- Kamplara aşağıda belirtilen yaş gruplarına göre başvuru yapılabilecektir.

12-13 yaş grubu (2004-2005 doğumlular) kızlar Mavi(Deniz) kamplara,

14-22 yaş grubu (1995-2003 doğumlular) kızlar Yeşil(Doğa) kamplara,

12-15 yaş grubu (2002-2005 doğumlular) erkekler Mavi(Deniz) kamplara,

16-22 yaş grubu (1995-2001 doğumlular) erkekler Yeşil(Doğa) kamplara başvuru yapabilir.

- Yaş gruplarının belirlenmesinde, yıl baz alınacak, ay ve gün dikkate alınmayacaktır. Kamplara 12 yaşından küçük ve 22 yaşından büyük gençlerin kaydı yapılmayacaktır. 

- Eksik ve yanlış beyanda bulunanların başvuruları kabul edilmeyecektir. 

Gençlik kamplarında okçuluk, tırmanma duvarı, mini golf, kano, rafting, dağ bisikleti, flyfox, ip parkuru gibi birbirinden sportif faaliyetlerin yanı sıra sokak oyunlarına müzik, tiyatro, halk oyunları gibi zamanı değerli kılan etkinliklerden Gençlerin tatil zamanlarını kültürel, sportif ve sosyal faaliyetlerle değerlendirmeleri amacıyla ücretsiz olarak düzenlenen Gençlik Kampları, yaz boyunca sürecek.