Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından anlamlı bir tarihtir.

Ülkemizde engelli bireylerin yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar, son yıllarda artmaktadır. Engelli bireylere yönelik yapılan bu çalışmalar, sadece engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun her kesiminden bireyleri yakından ilgilendirmektedir.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak ilimizde ki engelli kardeşlerimizi spora kazandırmak ve spora yönlendirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

Engelli kardeşlerimiz ile birlikte spor yaparak onları sosyal ve kültürel faaliyetlerimizde yer almalarını sağlamak, sporda engelleri kaldırmak ve engelli bireylerimizi sporun sosyal hayata adapte edici özellikleriyle buluşturmak için çalışmalar yapmaktayız. Bu yüzden de tesisleşme faaliyetleri kapsamında inşa edilen bütün yapılarda, engelli vatandaşlarımızın hizmete ulaşımını kolaylaştıracak projeler öncelikli olarak tercih edilmektedir.

Bu kapsamda Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak 3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında Kırşehir Spor Salonunda içerisinde bulunan Bocce salonunda engelli sporcularımız ve aileleri ile birlikte Bocce Müsabakası düzenledik. Kazanın spor olduğu engelin spor yapmaya bir engel olmadığını Özel  sporcularımız göstermiş oldu.

Ardından Atletizm ve Yüzmede branşlarında Türkiye dereceleri olan sporcularımızdan  Mustafa Kaya ve Celil Karaboğa ile Puanlı Atletizm ve Yüzme müsabakaları düzenledik.

Ayrıca 3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzde antrenmanlarını yapan Hentbol, Voleybol, Masa Tenisi ve Atletizm branşındaki sporcularımız ve antrenörlerimiz bu özel günde engelli kardeşlerini yalnız bırakmayarak desteklerini açtıkları pankart ile gösterdiler.